Galatasaray    - Cim Bom -

GS05.gif (6843 bytes)

Adres:Hasnun Galip Sokak,     No7-9-11,Beyoğlu.TR-80700 Istanbul

Stadyum:Ali Sami Yen-Mecidiyeköy Istanbul

Tel:+90 212 251 5707

Taraftar Kulübü Adresi: Hasnun Galip  Sokak,No7-9-11, Beyoğlu,TR-80700 Istanbul

Başkan:

Mehmet Cansun

 

      

 

    1 Kasım 1905'de, İstanbul'un köklü okullarından birinin bir sınıfında ileride  Türk spor tarihini kökünden değiştirecek olaylar olmaktaydı...

    Galatasaray spor kulübünün tohumları ,Galatasaray Mekteb-i Sulatanisi'nin içinde ve kendi öğrencileri tarafından atılmaktaydı. Ali Sami'nin yanısıra Asim Tevfik, Emin Bulent, Bekir Sitki, Resat Sirvani, Celal Ibrahim, Tahsin Nihat, Abidin Daver ve Refik Cevdet de böyle bir kulüp kurma kararına iştirak etmişlerdi.

    Kulüp ilk olarak Galatasaray Terbiye-i Bedeniye Klübü adıyla tanındı.Ali Sami'ye göre amaçları bir İngiliz takımı gibi oynamak,kendi renkleriyle özdeşleşmiş bir takım sahibi olmak ve diğer tüm Türk olmayan takımları yenmekti.

    Başlangıçta kulübün ismiyle ilgili değişik öneriler vardı ise de kurucular kulübe Galatasaray ismini verdiler.

    Şunu söylemek gerekir ki sarı kırmızı takımın yetiştiği Galatasaray Lisesi, Türk eğitiminde bugüne kadar önemli hizmetlerde bulunmuştur. Halk arasında bu isim uzun süredir eğitimde mükemmellik anlamına gelir.

    Tarihi boyunca Galatasaray şöhretli ve saygı duyulan bir takım olmuştur.Şüphe yok ki gelmiş geçmiş en iyi Türk Futbol Kulübüdür.Başka hiç bir takım Türk futboluna Galatasaray kadar iyi oyuncular sunmamıştır.

    Galatasaray Türkiye'nin en çok kupa kazanan takımıdır.14 lig şampiyonluğu,13 Federasyon(Türkiye) Kupası ve sayısız diğerleri...Aynı zamanda Avrupadaki başarıları sayesinde dışarıda en iyi tanınan Türk takımıdır.Avrupadaki başarılar 1988deki Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finali ve 2000 yılındaki UEFA Kupası şampiyonluğunu da kapsar.

    1988de Avrupa Gol Kralı -Altın Ayakkabılı-Tanju Çolak, Prekazi,Simovic,Uğur Tütüneker gibi yıldızlarıyla Galatasaray avrupa kupalarında yarı finale ulaşan ilk türk takımı olmuştur.

     90'lı yıllarda da Galatasaray başarılarını sürdürmüştür elbette... Hagi, Popescu, Filipescu, Van Gobbel, Adrian Ilie, Dean Saunders, Kubilay Turkyılmaz, Kosecki gibi uluslararası yıldızlar ve Tugay, Bülent, Hakan Şükür, Arif, Okan,Suat,Emre, Ergun, Fatih, Hakan Ünsal gibi Türk futbolunun yetiştirdiği en iyi jenerasyon Galatasaray'ı başarıdan başarıya koşturmuştur.

    Sonuçta Türk insanının şu konuda şüphesi yoktur...

    GALATASARAY EN İYİSİDİR!!!