Fatih Terim-Galatasaray Teknik Direktörü

 

    Doğum Tarihi&Yeri: 14.09.1953,Adana

    Futbol yaşantısına forvet olarak başlamasınarağmen bir libero olarak meşhur oldu.1970-76 arası Adana Demirspor'da 6 yıldan sonra Galatasaray'a transfer oldu ve 1988'de futbolu bırakana kadar burdakaptan olarak oynadı.473 lig maçında oynadı ve 9 gol attı.,71 kere milli oldu ve 2 gol attı.Kendi döneminin en iyi defans oyuncusuydu.

    Teknik direktörlük kariyerine 1988-89 sezonunda MKE Ankaragucu'nde başlayan Terim sonraki sezon Goztepe'yi çalıştırdı. 1990 yılında Türk 21 yaş altı milli takımı teknik direktörlüğü ve Milli takım çalıştırıcısı Piontek in yardımcılığına getireilen Terim Ümit Milli Takımı Akdeniz Oyunları Şampiyonu yaptı.Bu başarısından sonra 1993'te Türk Milli Takımı Teknik direktörlüğüne getirildi.Fatih Terim yönetiminde Milli Takım, o zamana kadarki tarihinin en başarılı dönemini geçirerek 1996 Avrupa Şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

   Avrupa şampiyonası sonrası Galatasarayı çalıştırmaya başlayan Fatih Terim Galatasaray'a da tarihinin en iyi dönemini yaşattı.Galatasaray    onun yönetiminde 4 lig,3 türkiye kupası şampiyonluğu kazanıp    UEFA Kupası Finaline   erişti ve kupayı aldı..ACMilan    ,Juventus FC,Arsenal,BorussiaDortmund,Hertha Berlin,Leeds United,Athletico Bilbao,    Grasshoppers,RapidWien ve Rosenborg gibi ünlü Avrupa    takımları onun döneminde Galatasaray'a boyun eğmek zorunda kaldı...

   Galatasaraydaki büyük başarılarıyla bir çok büyük Avrupa takımının dikkatini çeken Terim Italyan takımı Fiorentina ile anlaştı. Fiorentina'ya İtalyanların alışık olmadığı hücuma  yönelik bir futbol oynatan Terim,başkan Cechi Gori ile olan anlaşmazlığı yüzünden sezon ortasında takımdan ayrıldı,bu sırada Fiorentina'ya İtalya kupasında final oynama hakkını kazandırmıştı.Sonraki sezon başında İtalya'nın dev takımlarından biri olan AC Milan'ın çalıştırıcılığına getirildi.Burada da her zamanki oyun anlayışını yerleştirmeye çalışan Terim sezonun başlarında görevinden alındı ve 2002-2003 sezonu başında yeniden Galatasaray teknik direktörlüğüne getirildi.

  

                                                                 

terim.jpg (31197 bytes)

terim2.jpg (23819 bytes)